Hangi Su Arıtma Cihazını Kullanmalıyım?

Hangi arıtma daha sağlıklı? Hangi arıtmalar organik filtre kullanıyor. Su arıtma cihazlarında yaşanan en büyük sorunlar nelerdir? Sağlıklı içme suyu üretem su arıtma. Su arıta cihazı önerileri Su arıtma cihazının filtre sistemi inline mı housing sistemlim

Su arıtma cihazı çeşitleri Su arıtma alırken dikkat edilmesi gerekenler. Sağlık için su arıtma cihazı kullanımı

Günümüzün en büyük problemlerinden biride sağlıklı içme suyu eldesidir. Çeşitli kirleticiler doğamızı kirletiyor ve bizlerde bu kirlenmenin mağdurları haline geliyoruz. Sağlıklı içme suyu elde etmenin yollarından biride insan sağlığına zarar vermeyen bir su arıtma kullanmaktır. Sağlıklı içme suyu üretebilen bir sistemde olması gereken özellikleri aşağıda sıralayacağım

 

1-Filtrelerinizin inline (kapsül filtre) olması büyük önem taşımaktadır.

Kapsül filtre nedir?

Kapsül filtre filtre kabı ve filtrenin bir arada olduğu özel dizayn edilmiş dış etkenlerden etkilenmiyen steril bir sistemdir. Kapsül filtre sistemini daha açıklayıcı ve herkesin anlayabileceği gibi anlatmak isterim kapsül filtreyi pastörize süt gibi düşünebilirsiniz açık kasa su arıtmaların en büyük problemi bakteri tutulumunun engellenememesidir. Bakteriler filtre kabına yapışır ve üremeye başlar üremeyi engelleyebilmek için en az ayda bir filtre kaplarının dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Su arıtma cihazlarında kapsül filtre tamamen değişim sırasında atılır yerine kapsül şeklindeki yeni filtre takılır. Teknik servis hizmeti daha kolay ve kullanım konforu olarak çok daha verimlidir. En iyi su arıtma sistemlerinde kullanılan filtre sistemidir. Usa ve Avrupa’da bir çok firma bu filtre sistemini tercih etmektedir.

 

2-Servis ağının güçlü olduğu firmaları tercih ediniz

Servis ağı güçlü olan firmalarda hizmet alımınız çok daha sağlıklı olacaktır. Gerekli hizmet belgeleri mevcut olan firmaları tercih ediniz çünki siz hizmet aldığınız firmayı denetleyemeyebilirsiniz ancak devlet kurumları düzenli olarak bu tip firmaları denetlemektedir. Sağlıklı bir su arıtma cihazı mutlaka periyodik aralıklar ile kontrol edilmelidir. Sağlıklı bir içme suyu elde etmek için özellikle test ekipmanlarını ve ürün suyunu kontrol edebileceği Tds ve pH kontrol setlerini yanında bulundurmalıdır. Su arıtma konusunda uzman Hyundai su arıtma cihazı servis ekibi deneyimli ve su arıtma konusunda bakım sertifikaları bulunmaktadır. Sürekli ve düzenli olarak kontrol edilen cihazlarımız sizin için sağlıklı içme suyunu üretmeyi hedeflemekteyiz

 

3-Su arıtma cihazlarında tank tercihi

Su arıtma cihazlarında kullanılan tanklar sağlığa çok büyük zararlar verebilmektedir. Kullanılan tankların plastik olmamasına dikkat edilmelidir. Tercih edilmesi gereken iki tank çeşiti bulunmaktadır. Paslanmaz tanklar ve akıllı cam tanktır. Paslanmaz tanklar bir çok sağlık kuruluşunun tercihidir galveniz tanklar paslanabilir plastik tanklar sağlık için zararlı olan bir çok elementin su içine geçmesine sebep olabilir. Sağlıklı içme suyu eldesinde su arıtma cihazı tanklarının büyük önemi vardır suyunuzun sağlıklı kalabilmesi için kesinlikle ısı ışık ve hava almamalıdır. Isı ışık ve hava alan bir mekanizma bakteri üremesi için en uygun ortamı oluşturmaktadır. Paslanmaz tanklar ısı ışık ve hava almazlar bakteri üremesi sıfırdır.

4-Su arıtma cihazı kaç filtreli olmalıdır

Su arıtma cihazlazı filtreleri üç temel özelliği taşımalıdır.

*5 mikrona kadar olan toz pas gibi partekülleri tutabilen sediment filtreye sahip olmalıdır.

*klor asbest gibi uçucu gazları tutan karbon filtreye sahip olmalıdır.

*1 mikrona kadar partekülleri ve gaz fazına geçmiş klor asbesti hassan blok karbon filtre bulunmalıdır.

*en önemli özellik olan membran filtre mutlaka bulunmalıdır. Membran filtre kendisini temizleyebilme özelliği olan özel bir filtre sistemidir.

 

Su arıtma cihazlarınızın olmazsa olmazı, en önemli parçası membran filtredir. Milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde gözeneklere sahip olan membran,  yarı geçirgen bir zar filtredir. Suyun sertliğini düzenler ve suyu molekül düzeyinde filtre ederek, suyunuzda bulunabilecek kurşun, baryum, krom, civa, sodyum, kadminyum, florür, nitrit, nitrat ve selenyum gibi kirletici maddeleri arıtır.

 

Membran filtreleme olarak adlandırılan bu sistem oldukça küçük gözeneklerden oluşur. Yarı geçirgen olarak nitelendirilen bu filtreleme sistemin de kullanılan filtrelerin etrafı bu zar şeklindeki madde ile sarılır. Bu sayede suyun içinde bulunan tüm zararlı maddeler bu zarda kalarak suyun oldukça iyi şekilde arıtılması sağlanmış olur. Ters osmoz membran sistemine bağlı olan su arıtma cihazlarında iki farklı çıkış vardır. Bu çıkışlardan bir tanesi temiz ve sağlıklı olan su şeklinde adlandırılırken diğeri ise arıtılmış olan sudan geriye kalanlardır. Bu atık su ise diğer bölmeden dışarı atılır.

Suyun özel bir bölmeden geçerek bu membran adı verilen filtreye gelmesi ile su bu geçirgen olmayan veya yarı geçirgen sarmaldan geçer ve arındırılır. Bu filtrenin özelliği sadece suyun moleküllerinin geçebilmesine izin vermesidir. Ters osmoz membran filtresinin bu özelliği sayesinde suyun içinde bulunan tüm zararlı organizmalar ve maddeler tamamen ayrıştırılır. Sonrasında alkali filtreden geçen su mineral dengesi tekrar sağlanarak içilebilir su özelliğini kazanır.

Suyunuzu membran filtre ile mükemmel biçimde arıtılan ve alkali filtre ile lezzetlendirilen HYUNDAI Su Arıtma Sistemlerini incelemek için TIKLAYIN

*Su arıtma cihazından elde edilen suyu pH değeri

Su arıtma cihazından elde edilen suyun pH değeri 7,8 ile 8,4 arasında olmalıdır. Sağlıklı bir suyun en önemli özelliklerinden biride pH değeridir.

Sertlik ve pH değeri neden önemlidir?

Ambalajlı (Cam veya plastik şişe veya damacanalarda satılan) su tüketimi giderek yaygınlaşıyor. Ambalajlı suların her birinin özelliği var. Aynı marka altında satılan ambalajlı sular eğer farklı kaynaklardan ambalajlanıyor ise onların özellikleri de farklı oluyor.

Yeryüzünden buharlaşarak bulutlarda depolanan sular yeryüzüne yağmur veya kar olarak dönerken atmosferdeki karbondioksidi çözer ve bir miktar asidik hale gelirler. Bu asidik yağmur suları kaya ve toprak katmanlarından geçerken bu defa da kayalardaki ve topraktaki kalsiyum karbonatı çözerler. İşte bu çözülmüş mineralleri taşıyan sulara sert su denilir.

Bir suyun sertlik derecesi sudaki kalsiyum karbonat miktarına bağlıdır. Su sadece kalsiyum karbonatı çözmez. Magnezyum sulfat, klorid, asit silisit tuzu ve demirden de etkilenir ve bu maddeleri taşır. Ancak, çözülmüş haldeki kalsiyum karbonat bir suyun sertliğine en fazla katkı yapan elementtir. Sert sular sağlık açısından bir risk oluşturmazlar.

Eskiden halkımız suyun en fazla sertlik derecesi ile ilgilenirdi. Şişelerin etiketine sertlik derecesini yazmak zorunlu olmadığından, şimdilerde tüketici içtiği suyun sertliğini bilemiyor. (Bilgi için: Sabunu köpürtmeyen su sert sudur.) Bu işin uzmanlarının verdiği bilgiye göre, suların sertliği Alman, Fransız, İngiliz sertlik derecesi ve ppm gibi çeşitli birimle tanımlanıyor. En yaygın kullanım Fr (Fransız Sertlik Derecesi) tanımı.

Bu tanıma göre 0.5 Fr çok yumuşak, 5-10 Fr yumuşak, 10-20 Fr orta sert, 20-30 Fr sert sudur. 30 Fr.den sonraki sulara çok sert su denilir. (Ambalajın üzerindeki yazıları okuyunuz. Bazı etiketlerde “Fr” işareti karşısında sertlik derecesini gösteren rakamlar olabiliyor.)

 

pH neden önemlidir?

pH bir çözeltinin asitik veya bazlık derecesini gösteren bir ölçü birimidir. Suyun pH değeri, hidrojen iyonlarının yoğunluğunu gösterir.

Sulu çözeltilere hidrojen iyonu verebilen maddelere “asitli maddeler”, sulu çözeltilere hidroksil iyonu verebilen maddelere de “bazik maddeler” denilir. Diğer bir ifade ile de hidrojen iyonu verebilen maddeler “asit”, hidroksil iyonu alabilen maddeler “baz” olarak adlandırılır.

Sulardaki pH yoğunluğu 1’den 14’e kadar rakamlarla ölçülür.

pH 7’de hidrojen ve hidroksil iyon düzeyi eşittir. pH 7’de su nötrdür.

Hidrojen iyonları artarsa suyun pH değeri düşer ve su asidik olur. Tam tersi, hidrojen iyonları arttığında pH değeri yükselir ve su alkali hale gelir.

İşte bunun için sudaki pH 7’nin aşağısı ise su asidik, pH 7’nin üzeri bazik sudur.

Türk standardına göre içme sularındaki pH değeri 4.5-9.5 arasında olmalıdır.

Yönetmeliğe göre, “Doğal Mineralli Sular”ın etiketine pH değerini yazma zorunluluğu yok. İnsani tüketim amaçlı kaynak suları ve içme suları etiketinde ise pH değerinin gösterilmesi gerekiyor.

Düşük pH’lı sular korozif oldukları ve bu özellikleri ile birtakım metalleri çözebildikleri için içilmemesi gereken sulardır.

Yüksek pH’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlara ve diyet yapanlara tavsiye edilmektedir. Mide sorunu olanlarda asidite arttıkça, rahatsızlıklar artar.

Vücut, doğal olarak kanın pH’ının sürekli 7.35-7.45 aralığında kalmasına çalışır. Vücutta tüm metabolik işlemler dengeli bir pH’a bağlı olduğundan, “bazik” olan, yani pH’sı 7’den büyük olan suların tüketilmesi sağlığa yararlı sayılır.

Diyetle alınan gıdalarda asitlik artar, vücuttaki pH dengesi bozulur. İçilen suyun pH’sı ortalama 7.5 ve üzeri ise bu su vücuttaki pH’yı dengeleyebilmektedir.

Şişe sularının ve damacanalı suların tümünün etiketinde pH değerinin yazılması zorunluluğu vardır. İçtiğiniz suyun pH’sını kontrol ediniz.

 

Şimdi konumuz olan su arıtma cihazlarında pH nasıl düzenlendiğini inceliyelim Membran filtremizdeki giriş yapan suyun ortalama %45’i atık su olarak giderinizden atılır. Burada özellikle hidrojen içeren molekülleri atan filtreler tercih edilmelidir. Membran filtrenizi seçerken özellikle nano teknoloji kullanılan sistemleri tercih ediniz. Su arıtma cihazlarında çıkan pH değerini içeriğine katılan diğer elementler ile yükseltmek doğru değildir. Çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur. Piyasada bulunan bir çok arıtmada 9 filtre 11 filtre gibi filtre sayısını çoğalttıkça ürün kalitesinin arttığını iddia edilmektedir. Bu gibi belirtilen filtre sistemleri suyunuzun daha sağlıklı olmasını sağlamamaktadır. Aksine sağlığınıza zarar verebilir.

 

İçme suyunun pH derecesi:  son yıllarda gazete ve TV yayınlarında bu konuya rastlıyoruz.  Bazı yazılar içtiğimiz suların ALKALİ, yani pH derecesinin 7,5 – 8,5 olması gerektiğini savunurken, bazı yazılar tersini savunup içme sularının hafif ASİDİK, yani pH derecesinin 6,5 - 7,0 değerinde olması gerektiğini iddia ediyorlar. Bugün geçerli olan  İNSANİ TÜKETİM AMAÇLI SULAR HAKKINDA YÖNETMELİK’e göre, içme suyunun pH değerleri 6,5 – 9,2 arası olabilir.

 

"Suyun pH" Değeri nedir ?

"pH" suyun içinde bulunan hidrojen iyonlarının ( H+) konsantrasyonunu gösteren bir sayıdır.   Bu sebeple pH derecesi için “Hidrojen İyon Konsantrasyonu” da derler. Su içinde bulunan Hidrojen (H+) iyonlarının "mol/litre" olarak miktarı ile suyun "pH" derecesi şöyle hesaplanır:

 

Bu formülden şunu anlıyoruz: matematik hesaba göre log10 = 1  ve  log 10 = 2  olduğuna göre, suyun "pH" derecesi bir puan arttığında veya eksildiğinde suyun BAZİK veya ASİT değeri 10 kez artar veya eksilir.  Matematik dilinde anlatıldığında, suyun "pH" sayısının artışı ile suyun ASİT özelliğinin artışı "LİNEER" değildir.  Örneğin "pH" derecesi 6 olan bir suya kıyasla "pH" derecesi 5 olan suyun ASİT özelliği tam ON KATI daha fazladır.

 

Sularımız temizlenirken bir çok işleme tabi tutulur bunlardan en önemli olana klor işlemidir. Suyumuz klor ile etkileşime geçerek dezenfekte olur ve içeriğinde bu tepkimeden dolayı asidi nötralize etme özelliği azalır. Alkalite uygunluğunu etkiler suyu asit konumuna iter

“ALKALİNİTE"  suyun asidi nötralize etme kabiliyetidir.   "Alkalinite" kelimesini "Alkali" kelimesi ile karıştırmayalım.  Kimya dilinde "Alkali",  "Asit" kelimesinin tersi olup, suyun veya başka bir sıvının pH değerinin 7.0 den yukarıda olduğunu ifade eder.

 

“Toplam Alkalinite” genelde "mg/L CaCO3 cinsinden" ifade edilir.  Su içinde bulunan aşağıdaki iyonlar “Alkalinite”yi oluştururlar:

OH¯  : Hidroksil iyonu

CO3¯: Karbonat iyonu

HCO3¯: Bikarbonat iyonu

Yukarıda detaylı olarak bahsettiğimiz özellikler ev tipi bir su arıtma cihazında olması gereken temel özelliklerdir.